PhotoVoice

About Photovoice

The City of Rockingham, in conjunction with Mentally Healthy WA and local businesses, was involved in the 2019 Act-Belong-Commit PhotoVoice amateur photography competition.

PhotoVoice involves participants taking photos under a particular theme, in this case Act-Belong-Commit, and then including a sentence or short paragraph explaining the photo; this gives the photo a "voice".

There were 14 prize categories awarded, including cash prizes and vouchers.

In 2019 we received more than 550 entries with 110 finalists exhibited at the Gary Holland Community Centre as part of the PhotoVoice Exhibition. There were 25 photographers were recognised as winners across the categories. 
 
ABC logo                                                                                    Rockingham Centre logo                                                                   Rockingham Photography Club logo
 
 
Categories

The 2019 Act-Belong-Commit PhotoVoice Competition included the following categories. 

There were two photographic styles that participants could enter photos under:

Non-modified

Works with simple modification only (the equivalent to what you could do on a machine at a photo shop, or can be done within the program of Google Photos (for Windows computers) or iPhoto (for Apple Mac Computers) - i.e. no layers, only cropping, straightening, brightening, black and white, sepia etc.

Modified

Works can be extensively modified using computer software - Adobe Photoshop Elements, for example.

Age categories

Under each style there are:
a. Four age categories for the community competition:
i) 12 years and under
ii) 13 -17 years
iii) 18 - 59 years (adult)
​iv) 60 years and over (seniors)

b. And a Student Workshop and Student Workshop - Abilities category for school and Education Support Centre students who participated in the digital photography workshops.

Additional categories

It was an option to enter photographs into these categories. These categories were:

  • 'Standing Strong Together'– this category is open to entries that apply the Act-Belong-Commit message in Aboriginal culture.
  • Rockingham Foreshore – this category is open to entries that capture the Act, Belong, Commit message along the Rockingham foreshore.
2019 winners

First and second prizes were awarded to entrants in each category. Please see the gallery below for the winning photos.

 

Winners

  • PrizeNon-modifiedModified
    1stKalani Herbert, Ice-Cream with FriendsEmma Rosson, Salt Lake
    2ndTia Antao, Park BenchEmma Rosson, Laying Dog

     

  • PrizeNon-modifiedModified
    1stKaitlin Clark, Doing the Things You Love Keeps You HealthyBreanna Obee, Mini Headphones
    2ndJaydee Le Scelle, Peaceful HandsSamantha Kennedy, The Power of Books

     

  • PrizeNon-modifiedModified
    1stDebbie Dunn, Brother BeachJamie Coromandel, Two Cultures One Heart
    2ndKatrina Glenn, Launch to WinSteph Moses, Ghost Town Curiosities
  • PrizeNon-modifiedModified
    1stKerry Binks, SunsetPeter Le Scelle, Growing Up 
    2ndRobert Britza, My Son, My LifeBruce Fraser, Aboriginal Dreaming

     

  • PrizeNon-modifiedModified
    1stAnika Di Lallo, Beauty of the OceanIsabella Thomas, Friends for Life
    2ndElectra Easton, The Greatest Adventures Happen When YoungJoshua Gunson, The Light Wave Band
  • PrizeWinner
    1stJaolyn Harrison, Flower Power
    2ndTiffney Sutherland, Fun Times

     

  • CategoryWinner
    Public ChoiceVictoria Caltsouins, Fun With Friends
    Standing Strong TogetherMegan Wight, The Ties That Bind
    Rockinghan ForeshoreDebbie Dunn, Family Fishing

Winners gallery

  • 1st Prize, 12 years and under (Modified) Emma Rosson, Salt Lake
  • 2nd Prize, 12 years and under (Modified) Emma Rosson, Laying Dog
  • 1st Prize, 12 years and under (Non-Modified) Kalani Herbert, Ice-cream with Friends
  • 2nd Prize, 12 years and under (Non-Modified) Tia Antao, Park Bench
  • 1st Prize, 13-17 years (Modified) Breanna Obee, Mini Headphones
  • 2nd Prize, 13-17 years (Modified) Samantha Kennedy, The Power of Books
  • 1st Prize, 13-17 years (Non-Modified) Kaitlin Clark, Doing the Things You Love Keeps You Healthy
  • 2nd Prize, 13-17 years (Non-Modified) Jaydee Le Scelle, Peaceful Hands
  • 1st Prize, 18-59 years (Modified) Jamie Coromandel, Two Cultures One Heart
  • 2nd Prize, 18-59 years (Modified) Steph Moses, Ghost Town Curiosities
  • 1st Prize, 18-59 years (Non-Modified) Debbie Dunn, Brother Beach
  • 2nd Prize, 18-59 years (Non-Modified) Katrina Glenn, Launch to Win
  • 1st Prize, 60 years and over (Modified) Peter Le Scelle, Growing Up
  • 2nd Prize, 60 years and over (Modified) Bruce Fraser, Aboriginal Dreaming
  • 1st Prize, 60 years and over (Non-Modified) Kerry Binks, Sunset
  • 2nd Prize, 60 years and over (Non-Modified) Robert Britza, My Son, My Life
  • 1st Prize, Student Workshop (Modified) Isabella Thomas, Friends for Life
  • 2nd Prize, Student Workshop (Modified) Joshua Gunson, The Light Wave Band
  • 1st Prize, Student Workshop (Non-Modified) Anika Di Lallo, Beauty of the Ocean
  • 2nd Prize, Student Workshop (Non-Modified) Electra Easton, The Greatest Adventures Happen When Young
  • 1st Prize, Student Workshop (Abilities) Jaolyn Harrison, Flower Power
  • 2nd Prize, Student Workshop (Abilities) Tiffney Sutherland, Fun Times
  • Standing Strong Together Prize, Megan Wight, The Ties That Bind
  • Rockingham Foreshore Prize, Debbie Dunn, Family Fishing
  • Public Choice Award, Victoria Caltsounis, Fun with Friends
Previous ImageNext Image
Go to Top of the page